artykuł nr 6

INFORMACJA: 20 października 2010 r.

INFORMACJA

Zgodnie z art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. nr 239, p. 2019 ze zmianami), że w dniu 17.10.2011 r., na wniosek Janusza i Małgorzaty Kwiatkowskich zam. Dmosin Drugi, gm. Dmosin, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia wodnoprawnego na wykona-nie stawu na działce nr ewid. 62 obręb 28 Dmosin Drugi, wraz z budowlą w postaci mnicha piętrząco-spustowego z wylotem do zrzutu wody do rowu oraz rowów do odprowadzania wody ze stawu a także na pobór wody gruntowej dla potrzeb stawu i jej okresowy zrzut poprzez rowy do rzeki Mrogi.

Z dokumentacją dotyczącą postępowania można zapoznać się w Wydziale Rozwoju Powiatu, Dróg, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, pok. 12, w dniach poniedziałek – piątek w godz. 8:oo – 16:oo.  Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia podania zawiadomienia do publicznego ogłoszenia.

Brzeziny, 20 października 2010 r.
 

artykuł nr 7

INFORMACJA: 20 października 2010 r.

INFORMACJA

Zgodnie z art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. nr 239, p. 2019 ze zmianami), że w dniu 20.09.2011 r. na wniosek Janusza Suta zam. przy ulicy Plażowej 24 w Głownie, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego w postaci studni głębinowej w m. Kałęczew, gm. Dmosin, na terenie działki nr ewidencyjny 70 obręb: 5 Kałęczew, oraz na pobór wód podziemnych z ww. studni dla potrzeb nawadniania sadu owo-cowego. 

Z dokumentacją dotyczącą postępowania można zapoznać się w Wydziale Rozwoju Powiatu, Dróg, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, pok. 12, w dniach poniedziałek – piątek w godz. 8:oo – 16:oo.  Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia podania zawiadomienia do publicznego ogłoszenia.

Brzeziny, 20 października 2010 r.
 

artykuł nr 8

Informacja 15.09.2011 r.

INFORMACJA

Starosta Brzeziński informuje zgodnie z art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r., nr 239, poz. 2019 ze zmianami), że w dniu 30.08.2011 r. na wniosek Zenona Adamczyka, Agnieszki Pacho-Jocek i Roberta Kulisia zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego na pobór, piętrzenie, retencjonowanie i odprowadzanie do wód śródlądowych wód powierzchniowych, związane z eksploatacją istniejącego obiektu stawowego „Kołacin I” w Kołacinie, gm. Dmosin.  

Informuje się, że w sprawie można składać wyjaśnienie, dokumenty i inne dowody na adres Starostwa Powiatowego w Brzezinach w terminie 14 dni od dnia udostępnienia niniejszej informacji. Z dokumentacją dotyczącą postępowania można zapoznać się w Wydziale Rozwoju Powiatu, Dróg, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, pok. 12 w dniach poniedziałek – piątek w godz. 8oo – 16oo.  

artykuł nr 9

Zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych

Zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych

Zarząd Powiatu w Brzezinach przedstawia do konsultacji projekt uchwały Rady Powiatu w Brzezinach
w sprawie zmiany uchwały w/s uchwalenia "Programu współpracy Powiatu Brzezińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2011 rok".

  • Termin rozpoczęcia konsultacji: 6 lipca 2011r.
  • Termin zakończenia konsultacji: 22 lipca 2011r.

Uwagi i opinie sporządzone w formie pisemnej do przedmiotowego projektu można przesyłać w terminie do dnia 22 lipca 2011r. na adres e-mailowy: edukacja@powiat-brzeziny.eu lub na adres:  Starostwo Powiatowe w Brzezinach, 95-060 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 16, w przypadku przesłania uwagi lub opinii w formie papierowej decyduje data wpływu na wskazany adres, a nie data stempla pocztowego.

Niniejsze konsultacje przeprowadza sie w celu poznania opinii organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Z 2010r. Nr 234, poz. 1536, z póź. zm.) w sprawie zmiany uchwały w/s uchwalenia "Programu współpracy Powiatu Brzezińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2011 rok".

Wynik konsultacji nie jest wiążący dla organów powiatu.

Załączniki:
Projekt Uchwały 15 KB
artykuł nr 10

Obwieszczenie z dnia 23.02.2011 r.

NIEAKTUALNE (zmiana przepisów)
treść zostanie całkowicie usunięta wraz z koniec roku

OBWIESZCZENIE -

 

 

Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r., Nr 185, poz. 1243) wytwórca(1) odpadów jest obowiązany m.in. do formalno-prawnego uregu-lowania gospodarowania odpadami, o którym mowa w art. 17 wymienionej ustawy, w szcze-gólności do:

  • uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie, 
  • przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodaro-wania wytworzonymi odpadami, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie albo powyżej 5 ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne,
  • uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami jeżeli jest wy-twórcą odpadów, który prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urzą-dzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, a także przetwarzania odpadów zawie-rających azbest w urządzeniach przewoźnych,
  • pozwolenia na wytwarzanie odpadów, (które powstają w związku z eksploatacją instalacji) jeżeli wytwarza powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne rocznie, 


przy czym: 

  1. wytwórca odpadów, który jednocześnie prowadzi działalność w zakresie roz-biórki i remontów obiektów, w wyniku której powstają odpady zawierające azbest i który przetwarza te odpady w urządzeniach przewoźnych, jest obowią-zany do uzyskania jednej decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpa-dami, obejmującej odpady powstające w wyniku rozbiórki i remontów oraz odpady powstałe w wyniku eksploatacji urządzeń przewoźnych do przetwarza-nia odpadów zawierających azbest,
  2. wymóg uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami nie-bezpiecznymi, pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a także przedłożenia in-formacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytwo-rzonymi odpadami nie dotyczy wytwórcy odpadów prowadzącego instalację, na której prowadzenie wymagane jest pozwolenie zintegrowane, o którym mowa w przepisach o ochronie środowiska,
  3. ww. wymogów nie stosuje się do odpadów komunalnych, odpadów z wypad-ków, odpadów powstałych w wyniku klęsk żywiołowych oraz odpadów po-wstałych w wyniku poważnej awarii lub poważnej awarii przemysłowej, a także do osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami oraz do właścicieli pojazdów przekazujących pojazdy wycofane z eksploatacji do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbie-rania pojazdów.


Ponadto każdy posiadacz odpadów(2) , na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach, jest obowiązany do prowadzenia ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów zawartym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. Nr 112, poz. 1206).  Ogólnie, ewidencję odpadów prowadzi się w oparciu o karty ewidencji odpadu dla każdego rodzaju odpadu oddzielnie oraz karty przekazania odpadów(3) . Prowadzący wyłącznie transport odpadów prowadzi ewidencję z zastosowaniem tylko karty przekazania odpadu. Obecnie obowiązujące wzory tych dokumentów są określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów  stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. Nr 249, poz.1673).

Każdy posiadacz odpadów obowiązany do prowadzenia ich ewidencji jest również obowiąza-ny, na podstawie art. 37 cyt. ustawy, do sporządzania i przekazywania marszałkowi woje-wództwa (w przypadku posiadaczy z terenu powiatu brzezińskiego - do Marszałka Woje-wództwa Łódzkiego w Łodzi – Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Al. Piłsud-skiego 8, 90-051 Łódź) zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, sposo-bach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i uniesz-kodliwiania tych odpadów, w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Obecnie obowiązujący zakres informacji oraz wzory formularzy są określone w rozporządze-niu Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych  (Dz.U. Nr 249, poz.1673), przy czym zestawienie za rok 2010 należy sporządzić na dotychczas obowiązującym druku opublikowanym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz.U. Nr 101, poz. 686).

Obowiązki te oraz sposób ich realizacji, w tym uzyskiwanie dokumentów regulujących stan formalno-prawny w zakresie gospodarowania odpadami, określają przepisy Rozdziału 4 cyt. ustawy o odpadach – art.17 do 37a.

W przypadku braku wykonywania wyżej wskazanych obowiązków w ustawie o odpa-dach przewidziano obligatoryjne kary pieniężne:

1) jeżeli posiadacz odpadów lub transportujący odpady:

  • wytwarza odpady bez wymaganej decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpa-dami niebezpiecznymi lub zatwierdzającej program gospodarki odpadami lub z naru-szeniem jej warunków,
  • wytwarza odpady bez wymaganego złożenia informacji o wytworzonych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami lub prowadzi gospodarkę odpadami niezgodnie ze złożoną informacją, lub podlega karze pieniężnej w wysokości 5 000 zł. Organem właściwym do wymierzenia kary jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. 

2) jeżeli posiadacz odpadów lub transportujący odpady, będąc obowiązanym do prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji lub sporządzania i przekazy-wania zbiorczego zestawienia danych, nie wykonuje tego obowiązku albo wykonuje go nie-terminowo  lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł. Organem właściwym do wymierzenia kary jest marszałek województwa.

Należy nadmienić, że karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł. podlega również posiadacz odpadów  lub transportujący odpady, jeżeli:

 

  1. pozbywa się odpadów wbrew przepisom dotyczącym gospodarowania odpadami lub
  2. przekazuje je podmiotom, które nie uzyskały wymaganych zezwoleń, chyba że posia-danie zezwolenia nie było wymagane, 
  3. w celu spełnienia kryteriów dopuszczenia odpadów do składowania na składowiskach odpadów, rozcieńcza lub sporządza mieszaniny odpadów ze sobą lub innymi substan-cjami lub przedmiotami, 
  4. powodując wzrost zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi lub środowiska, miesza od-pady niebezpieczne różnych rodzajów lub odpady niebezpieczne z odpadami innymi niż niebezpieczne lub dopuszcza do mieszania tych odpadów, 
  5. prowadzi działalność w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów bez wymaganego zezwolenia lub z naruszeniem jego warunków, lub
  6. wbrew zakazom dotyczącym zbierania odpadów dokonuje zbierania odpadów.
  7. Karze pieniężnej w wysokości  5 000 zł. podlega również posiadacz odpadów  lub trans-portujący odpady, jeżeli:
    • wytwarza odpady pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 cyt. ustawy, albo rozpoczyna działalność powodującą powstawanie odpadów przed upły-wem terminu do wniesienia sprzeciwu, 
    • będąc obowiązany do zgłoszenia do rejestru, o którym mowa w art. 33 ust. 5 cyt. ustawy, nie dopełnił tego obowiązku lub wykonał go niezgodnie ze stanem faktycz-nym lub dokonuje zbierania odpadów lub transportu odpadów niezgodnie z informa-cjami zgłoszonymi do rejestru.

(1)Wytwórca odpadów - rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów oraz każdego, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej;
(2)Posiadacz odpadów – rozumie się przez to każdego, kto faktycznie włada odpadami (wytwórcę odpadów, inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną), z wyłączeniem prowadzącego działalność w zakresie transportu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.
(3)W ewidencji odpadów znajdują również zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów odpadów lub ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewiden-cji odpadów, oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów _ Dz.U. nr 152, poz. 1735.