artykuł nr 51

Zarząd Powiatu w Brzezinach

Zarząd Powiatu w Brzezinach
ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją i edukacją prawną w 2020 roku.


Konkurs odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019r. poz.688 i poz. 1570) i zasadami określonymi w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019r. poz. 294)
I. Cel konkursu - Rodzaj zadania
1.Celem konkursu jest stworzenie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją oraz edukacja prawną w Powiecie Brzezińskim w 2020r.
2. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, której zadaniem będzie prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej , świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Brzezińskiego zlokalizowanego w Brzezinach przy ul. Konstytucji 3-go Maja 5, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 12:00.3. W ramach prowadzenia punktu organizacja pozarządowa zobowiązana jest do:
1/ udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej obejmującej:
a) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
b) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego lub,
c) sporządzenie projektu pisma w sprawach o których mowa w lit. a i b, z wyłączeniem pism procesowych, lub
d) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sadowych lub ustanowienia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sadową,
e) nieodpłatną mediację.
2/ świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmującego działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym w razie potrzeby sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatna mediację.
3/ świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie w ramach dyżurów dotyczących udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej co najmniej trzy razy w tygodniu.
4/ nieodpłatna mediacja obejmuje:
a) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów,
b) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
c) przygotowanie projektu o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
d) przeprowadzenie mediacji,
e) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem,
f) nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu, stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona,
g) nieodpłatną mediację prowadzi mediator,
h) kartę pomocy przy prowadzeniu mediacji wypełnia się tylko raz, po zakończeniu mediacji, wskazując liczbę i łączny czas trwania posiedzeń mediacyjnych oraz wynik mediacji,
i) zakłada się, że nieodpłatna mediacja będzie prowadzona w zależności od potrzeb zgłoszonych przez osoby uprawnione, w ustalonym wcześniej terminie.
4. Ponadto organizacji pozarządowej powierza się zadania z zakresu edukacji prawnej, realizowane w związku z problemami zgłaszanymi w trakcie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W umowie Starosta może określić preferowane formy realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej.
5. Nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne świadczenie poradnictwa obywatelskiego powinna być udzielane w punkcie pomocy prawnej w wymiarze 5 dni w tygodniu co najmniej 4 godziny dziennie. W przypadku, gdy liczba osób uprawnionych, którym ma zostać udzielona nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie , uniemożliwia sprawne umawianie terminów wizyt w punktach na terenie powiatu brzezińskiego, czas trwania dyżuru może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie. Wydłużenie czasu trwania dyżuru następuje na żądanie Starosty, nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizacje zadania. Możliwość wydłużenia trwania dyżuru w trakcie roku określa się jako jeden z warunków otwartego konkursu ofert.
6. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadcz one nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w sposób określony powyżej nie powoduje zwiększenia środków na realizację zadania.
II. Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadań.
Na realizację zadania w roku 2020 przeznacza się kwotę 64 020,00 zł (słownie: sześćdziesiąt cztery tysiące dwadzieścia złotych, w tym:
60 060,00 zł (słownie: sześćdziesiąt tysięcy sześćdziesiąt złotych ) na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatna mediacją,
3 960,00zł (słownie: trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych ) na realizację zadań z zakresu edukacji prawnej.
III. Zasady przyznawania dotacji.
1. Zasady przyznawania dotacji na realizację powyższych zadań określają przepisy:
- ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 poz. 688, ze zm.),
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869),
- ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019r. poz. 294, ze zm.).
. 2. Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów do wysokości 10%.
3. Dotacja przyznana organizacji pozarządowej zostanie przekazana po zawarciu umowy o wykonanie zadania publicznego na warunkach w niej określonych.
IV. Podmioty uprawnione do złożenia oferty.
1 . O powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją może ubiegać się organizacja pozarządowa w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b ustawy dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) wpisana jest na listę , o której mowa w art. 11d ust.1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, prowadzoną przez Wojewodę Łódzkiego;
2) posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych oraz posiada co najmnej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się ze świadczeniem poradnictwa obywatelskiego;
3) przedstawi zawarte umowy z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej;
4) przedstawi zawarte umowy z osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019r.;
5) daje gwarancję należytego wykonania zadania, w szczególności przez złożenie pisemnego zobowiązania do:
a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej dokumentowaniem,
b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów,
c) opracowała i stosuje standardy obsługi i wewnętrzny system kontroli jakości udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
2.O powierzenie prowadzenia w/w punktu nie może ubiegać się organizacja pozarządowa, która w okresie dwóch lat poprzedzających przystąpienie do otwartego konkursu ofert nie rozliczyła się z dotacji przyznanej na wykonanie zadania publicznego lub wykorzystała dotację niezgodnie z celem jej przyznania, jak również organizacja pozarządowa, z którą Starosta rozwiązał umowę. Termin dwóch lat biegnie odpowiednio od dnia rozliczenia się z dotacji i zwrotu nienależnych środków wraz z odsetkami albo rozwiązania umowy.
V. Terminy i warunki realizacji zadania.
1. Zadanie ma być realizowane w terminie od 1 stycznie 2020r. do 31 grudnia 2020r.., zgodnie z postanowieniami ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
2. Zadanie realizowane będzie w Brzezinach w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Konstytucji 3-go Maja 5 (II piętro) w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. W określonych okolicznościach, które uniemożliwiłyby sprawne udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz nieodpłatna mediacją Starosta może wydłużyć czas trwania dyżuru w punkcie do 5 godzin dziennie.
3. Warunkiem powierzenia realizacji zadania jest przekazanie środków na ten cel z budżetu państwa.
VI. Zasady składania ofert
1. Termin składania ofert upływa w dniu 21 listopada 2019roku.
2. Oferty należy składać w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16, w godzinach urzędowania lub przesyłką listową. Nie będą przyjmowane wnioski przesłane drogą elektroniczną. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do sekretariatu Starostwa.
3. Oferty należy składać w zamkniętych, opisanych kopertach. Na kopercie należy wpisać nazwę zadania oraz organizacji składającej ofertę.
4. Oferty należy składać zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
5. Do oferty należy dołączyć następujące załączniki:
1) kserokopię decyzji Wojewody Łódzkiego o wpisaniu na listę o której mowa w art. 11d ust.1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, prowadzoną przez Wojewodę Łódzkiego;
2) aktualny odpis z rejestru (KRS) lub inny dokument potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
2) statut organizacji, sprawozdanie merytoryczne z prowadzonej działalności za ostatni rok,
3) w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu składającego ofertę niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta,
4) zawarte umowy z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym doradztwie obywatelskim oraz edukacji prawnej,
5) zawarte umowy z osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej,
6) pisemne zobowiązania:
a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji i jej dokumentowaniem,
b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów.
6) dokumenty potwierdzające spełnienie warunku posiadania co najmniej dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych.
7) dokumenty potwierdzające spełnienie warunku opracowania i stosowania standardów obsługi i wewnętrznego systemu kontroli jakości udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
6. Kopie wymaganych załączników powinny być potwierdzone przez oferenta za zgodność z oryginałem. Oferta złożona bez wymaganych załączników jest niekompletna i zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.
1) rozpatrywane będą wyłącznie oferty kompletne i prawidłowe, złożone według obowiązującego wzoru, w terminie określonym w ogłoszeniu konkursowym,
2) z organizacją wyłonioną w konkursie zostanie podpisana umowa, w której zostaną określone szczegółowe warunki prowadzenia zadania oraz sposób finansowania i rozliczenia przyznanej dotacji,
3) nie będą rozpatrywane z powodów formalnych oferty:
a) złożone przez podmioty nieuprawnione,
b) złożone na innym druku niż określony w niniejszym ogłoszeniu,
c) złożone po terminie,
d) niekompletne,
e) dotyczące zadania nieujętego w niniejszym ogłoszeniu konkursowym.
7. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na realizację zadania publicznego otrzyma podmiot, którego oferta zostanie wybrana w postępowaniu konkursowym.
8. Zarząd Powiatu w Brzezinach nie będzie zwracał kosztów sporządzenia i złożenia oferty.
VII. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert.
Do oceny formalnej i merytorycznej ofert złożonych w ogłoszonym konkursie Zarząd Powiatu w Brzezinach powoła Komisję konkursową. Szczegółowe zasady jej działania zostaną określone w Regulaminie pracy Komisji.
Kryteria oceny ofert:
– zgodność przedstawionego zadania z określonym w ofercie
– jakość przygotowanego projektu, ocena możliwości realizacji zadania,
– ocena wkładu rzeczowego, osobowego oraz kwalifikacji osób przy udziale których zadanie będzie realizowane,
– dotychczasowe doświadczenie organizacji w zakresie realizacji podobnych zadań,
Konkurs rozstrzyga Zarząd Powiatu w Brzezinach po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej, dokonując wyboru ofert najlepiej służących realizacji zadania. Rozstrzygnięcie konkursu podaje się do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej BIP i Starostwa Powiatowego w Brzezinach.
Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż w ciągu 2 tygodni od daty terminu składania ofert.
Podstawą do podpisania umowy z wyłonioną w konkursie organizacją będzie uchwała Zarządu Powiatu w Brzezinach w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji w roku 2020 zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego o nazwie: „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej , świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Brzezińskiego.”.
Umowa o powierzenie realizacji zadania podpisana zostanie bez zbędnej zwłoki po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert.
VIII. Zrealizowane przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadania publiczne tego samego rodzaju i związane z nimi koszty, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości dotacji przekazanych organizacjom pozarządowym i podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3.
W roku 2018 na realizacje zadania takiego samego rodzaju przeznaczono środki finansowe w wysokości 60 725,88 zł (słownie złotych: sześćdziesiąt tysięcy siedemset dwadzieścia pięć złotych osiemdziesiąt osiem groszy), a w roku 2019 64 020,00 zł (słownie: sześćdziesiąt cztery tysiące dwadzieścia złotych, w tym: 60 060,00 zł (słownie: sześćdziesiąt tysięcy sześćdziesiąt złotych) na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i 3 960,00 zł (słownie: trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych) na realizację zadań z zakresu edukacji prawnej.
IX. Informacje końcowe.
Na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE)2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), Administratorem danych osobowych przesłanych w ofertach jest Starosta Brzeziński. Dane zostaną wykorzystane na potrzeby przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją i edukacją prawną w 2020 roku.
Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przeprowadzenia i rozliczenia zadania. Dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane zgodnie z przepisami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. z 2011r. Nr 11, poz. 67).
Dodatkowych informacji w sprawie konkursu udziela pani Małgorzata Żuraw Naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych, Obywatelskich i Promocji Tel. 46 874 24 12 lub 574 748 033, e-mail: zdrowie@powiat-brzeziny.pl.

artykuł nr 52

Zarząd Powiatu w Brzezinach

Zarząd Powiatu w Brzezinach
ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z  nieodpłatną mediacją i edukacją prawną w 2020 roku.

Konkurs odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019r. poz.688 i poz. 1570) i zasadami określonymi w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim  oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019r. poz. 294)

I. Rodzaj zadania
1. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, której zadaniem będzie prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej , świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją  oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Brzezińskiego zlokalizowanego w Brzezinach przy ul. Konstytucji 3-go Maja 5.
2. W ramach prowadzenia punktu organizacja pozarządowa zobowiązana jest do:
1/ udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej obejmującej:
a) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
b) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego lub,
c) sporządzenie projektu pisma w sprawach o których mowa w lit. a i b, z wyłączeniem pism procesowych, lub
d) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sadowych lub ustanowienia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sadową,
e) nieodpłatną mediację.

2/ świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmującego działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym w razie potrzeby sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje  również nieodpłatna mediację.
3/ świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie w ramach dyżurów dotyczących udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej co najmniej trzy razy w tygodniu.
4/ nieodpłatna mediacja obejmuje:
a) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów,
b) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
c) przygotowanie projektu o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
d) przeprowadzenie mediacji,
e) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem,
f) nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu, stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona,
g) nieodpłatną mediację prowadzi mediator,
h) kartę pomocy przy prowadzeniu mediacji wypełnia się tylko raz, po zakończeniu mediacji, wskazując liczbę i łączny czas trwania posiedzeń mediacyjnych oraz wynik mediacji,
i)  zakłada się, że nieodpłatna mediacja będzie prowadzona w zależności od potrzeb zgłoszonych przez osoby uprawnione, w ustalonym wcześniej terminie.
4. Ponadto organizacji pozarządowej powierza się  zadania z zakresu edukacji prawnej, realizowane w związku z problemami zgłaszanymi w trakcie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W umowie Starosta może określić preferowane formy realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej.
5. Nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne świadczenie poradnictwa obywatelskiego  powinna być udzielane w punkcie pomocy prawnej  w wymiarze 5 dni  w tygodniu co najmniej 4 godziny dziennie. W przypadku, gdy liczba osób uprawnionych, którym ma zostać udzielona nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie , uniemożliwia sprawne umawianie terminów wizyt w punktach na terenie powiatu brzezińskiego, czas trwania dyżuru może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie. Wydłużenie czasu trwania dyżuru następuje na żądanie Starosty, nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizacje zadania. Możliwość wydłużenia trwania dyżuru w trakcie roku określa się jako jeden z warunków otwartego konkursu ofert.
6. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadcz one nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w sposób określony powyżej nie powoduje zwiększenia  środków na realizację zadania.

II. Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadań.
Na realizację zadania w roku 2020 przeznacza się kwotę 65 626,32 zł  (słownie: sześćdziesiąt pięć tysięcy sześćset dwadzieścia sześć złotych trzydzieści dwa grosze, w tym:
61 566,96 zł (słownie: sześćdziesiąt jeden tysięcy  pięćset sześćdziesiąt sześć złotych dziewięćdziesiąt sześć groszy) na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wr5az z nieodpłatna mediacją
4 059,36zł  (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt dziewięć złotych trzydzieści sześć groszy) na realizację zadań z zakresu edukacji prawnej.


III. Zasady przyznawania dotacji.
1. Zasady przyznawania dotacji na realizację powyższych zadań określają przepisy:
- ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 poz. 688, ze zm.),
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869),
- ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019r.  poz. 294, ze zm.).
2. Dotacja przyznana organizacji pozarządowej zostanie przekazana po zawarciu umowy o wykonanie zadania publicznego na warunkach w niej określonych.

IV. Podmioty uprawnione do złożenia oferty.
1 . O powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją może ubiegać się organizacja pozarządowa w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b ustawy dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) wpisana na listę , o której mowa w art. 11d ust.1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, prowadzoną przez  Wojewodę Łódzkiego;
2) posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych oraz posiada co najmnej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się ze świadczeniem poradnictwa obywatelskiego;
3) przedstawi zawarte umowy  z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej;
4) przedstawi zawarte umowy  z  osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3a  ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019r.;
5) daje gwarancję należytego wykonania zadania, w szczególności przez złożenie pisemnego zobowiązania do:
a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej dokumentowaniem,
b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów,
c) opracowała i stosuje standardy obsługi i wewnętrzny system kontroli jakości udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
2.O powierzenie prowadzenia w/w punktu  nie może ubiegać się organizacja pozarządowa, która w okresie dwóch lat poprzedzających przystąpienie do otwartego konkursu ofert nie rozliczyła się z dotacji przyznanej na wykonanie zadania publicznego lub wykorzystała dotację niezgodnie z celem jej przyznania, jak również organizacja pozarządowa, z którą Starosta rozwiązał umowę. Termin dwóch lat biegnie odpowiednio od dnia rozliczenia się z dotacji i zwrotu nienależnych środków wraz z odsetkami albo rozwiązania umowy.


V. Terminy i warunki realizacji zadania.
1. Zadanie ma być realizowane w terminie od 1 stycznie 2020r. do 31 grudnia 2020r.., zgodnie z postanowieniami ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim  oraz edukacji prawnej.
2. Zadanie realizowane będzie w Brzezinach w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Konstytucji 3-go Maja 5 (II piętro) w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. W określonych okolicznościach, które uniemożliwiłyby sprawne udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz nieodpłatna mediacją Starosta może wydłużyć czas trwania dyżuru w punkcie do 5 godzin dziennie.
3. Warunkiem powierzenia realizacji zadania jest przekazanie środków na ten cel z budżetu państwa.

VI. Zasady składania ofert
1. Termin składania ofert upływa w dniu  15 listopada 2019roku.
2. Oferty należy składać w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16, w godzinach urzędowania lub przesyłką listową. Nie będą przyjmowane wnioski przesłane drogą elektroniczną. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do sekretariatu Starostwa.
3. Oferty należy składać w zamkniętych, opisanych kopertach. Na kopercie należy wpisać nazwę zadania oraz organizacji składającej ofertę.
4. Oferty należy składać zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego  z dnia 24 października 2018r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
5. Do oferty należy dołączyć następujące załączniki:
1) aktualny odpis z rejestru (KRS) lub inny dokument potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
2) statut organizacji, sprawozdanie merytoryczne z prowadzonej działalności za ostatni rok,
3) w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu składającego ofertę niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta,
4) zawarte umowy z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym doradztwie obywatelskim oraz edukacji prawnej,
5) zawarte umowy  z  osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3a  ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej,
6) pisemne zobowiązania:
a) zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji i  jej  dokumentowaniem,
b) zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów.
6) dokumenty potwierdzające spełnienie warunku posiadania co najmniej dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych.
7) dokumenty potwierdzające spełnienie warunku opracowania i stosowania standardów obsługi i wewnętrznego  systemu  kontroli jakości udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
6. Kopie wymaganych załączników powinny być potwierdzone przez oferenta za zgodność z oryginałem. Oferta złożona bez wymaganych załączników jest niekompletna i zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.
1) rozpatrywane będą wyłącznie oferty kompletne i prawidłowe, złożone według obowiązującego wzoru, w terminie określonym w ogłoszeniu konkursowym,
2) z organizacją wyłonioną w konkursie zostanie podpisana umowa, w której zostaną określone szczegółowe warunki prowadzenia zadania oraz sposób finansowania i rozliczenia przyznanej dotacji,
3) nie będą rozpatrywane z powodów formalnych oferty:
a) złożone przez podmioty nieuprawnione,
b) złożone na innym druku niż określony w niniejszym ogłoszeniu,
c) złożone po terminie,
d) niekompletne,
e) dotyczące zadania nieujętego w niniejszym ogłoszeniu konkursowym.
7. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na realizację zadania publicznego otrzyma podmiot, którego oferta zostanie wybrana w postępowaniu konkursowym.
8. Zarząd Powiatu w Brzezinach nie będzie zwracał kosztów sporządzenia  i złożenia oferty.


VII. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert.
Do oceny formalnej i merytorycznej ofert złożonych w ogłoszonym konkursie Zarząd Powiatu w Brzezinach powoła  Komisję konkursową. Szczegółowe zasady jej działania zostaną określone w Regulaminie pracy Komisji.
Kryteria oceny ofert:
– zgodność przedstawionego zadania z określonym w ofercie
– jakość przygotowanego projektu, ocena możliwości realizacji zadania,
– ocena wkładu rzeczowego, osobowego oraz kwalifikacji osób przy udziale których zadanie będzie realizowane,
– dotychczasowe doświadczenie organizacji  w zakresie realizacji podobnych zadań,
Konkurs rozstrzyga Zarząd Powiatu w Brzezinach po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej, dokonując wyboru ofert najlepiej służących realizacji zadania. Rozstrzygnięcie konkursu podaje się do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej  BIP i Starostwa Powiatowego w Brzezinach.
Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż w ciągu 2 tygodni od daty terminu składania ofert.
Podstawą do podpisania umowy z wyłonioną w konkursie organizacją będzie uchwała Zarządu Powiatu w Brzezinach w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji w roku 2020 zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego o nazwie: „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej , świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją  oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Brzezińskiego.”.
Umowa o powierzenie realizacji zadania podpisana zostanie bez zbędnej zwłoki po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert.


VIII. Zrealizowane przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadania publiczne tego samego rodzaju i związane z nimi koszty, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości dotacji przekazanych organizacjom pozarządowym i podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3.
W roku 2018 na realizacje zadania takiego samego rodzaju przeznaczono środki finansowe w wysokości 60 725,88 zł (słownie złotych: sześćdziesiąt tysięcy siedemset dwadzieścia pięć złotych osiemdziesiąt osiem groszy),  a w roku 2019 64 020,00 zł  (słownie: sześćdziesiąt cztery tysiące  dwadzieścia złotych, w tym: 60 060,00 zł (słownie: sześćdziesiąt tysięcy sześćdziesiąt złotych) na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i  3 960,00 zł (słownie: trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych) na realizację zadań z zakresu edukacji prawnej.


IX. Informacje końcowe.
Na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE)2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), Administratorem danych osobowych przesłanych w ofertach jest Starosta Brzeziński. Dane zostaną wykorzystane na potrzeby przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego Powiatu Brzezińskiego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z  nieodpłatną mediacją i edukacją prawną w 2020 roku.
Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przeprowadzenia i rozliczenia zadania. Dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane zgodnie z przepisami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. z 2011r. Nr 11, poz. 67).

Dodatkowych informacji w sprawie konkursu udziela pani Małgorzata Żuraw Naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych, Obywatelskich i Promocji Tel. 46 874 24 12 lub 574 748 033, e-mail: zdrowie@powiat-brzeziny.pl.

artykuł nr 53

Zarząd Powiatu w Brzezinach

Zaproszenie do udziału w konsultacjach


Zarząd Powiatu w Brzezinach przedstawia do konsultacji projekt  "Programu współpracy Powiatu Brzezińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020", stanowiący załącznik do uchwały Rady Powiatu w Brzezinach.
Termin rozpoczęcia konsultacji: 18 października 2019 r.
Termin zakończenia konsultacji: 4 listopada 2019 r.
Uwagi i opinie sporządzone w formie pisemnej do przedmiotowego projektu można przesyłać w terminie do dnia 4 listopada 2019r. na adres e-mailowy: zdrowie@powiat-brzeziny.pl lub na adres: Starostwo Powiatowe w Brzezinach, 95-060 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 16, w przypadku przesłania uwagi lub opinii w formie papierowej decyduje data wpływu na wskazany adres, a nie data stempla pocztowego. Niniejsze konsultacje przeprowadza się w celu poznania opinii organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 poz. 668, z późn. zm.) na temat projektu  "Programu współpracy Powiatu Brzezińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok  2020". Wynik konsultacji nie jest wiążący dla organów powiatu.


W załączeniu:
Projekt "Programu współpracy Powiatu Brzezińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020" stanowiący załącznik do uchwały Rady Powiatu w Brzezinach.

artykuł nr 54

Zarząd Powiatu w Brzezinach

INFORMACJA ZARZĄDU POWIATU w BRZEZINACH
o przyjęciu do  realizacji i dofinansowania zadania publicznego
trybie z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Zarząd Powiatu w Brzezinach informuje że,  uchwałą Nr 46/19  z dnia 8 maja  2019r. w sprawie uznania celowości realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji pn.: „Spartakiada 7 powiatów” i zlecenia jego realizacji Stowarzyszeniu Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz Powiat” w Brzezinach, uznano celowość realizacji zadania i zlecono do realizacji, w formie wspierania realizacji zadania i przyznano dotację w wysokości 3 000,00zł (słownie złotych: trzy tysiące).

artykuł nr 55

Zarząd Powiatu w Brzezinach

INFORMACJA ZARZĄDU POWIATU w BRZEZINACH
o przyjęciu do  realizacji i dofinansowania zadania publicznego
trybie z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Zarząd Powiatu w Brzezinach informuje że,  uchwałą Nr 45/19  z dnia 8 maja  2019r. w sprawie uznania celowości realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji pn.: „Opera daje powera” i zlecenia jego realizacji Stowarzyszeniu Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz Powiat” w Brzezinach, uznano celowość realizacji zadania i zlecono do realizacji, w formie wspierania realizacji zadania i przyznano dotację w wysokości 1 500,00zł (słownie złotych: jeden tysiąc pięćset).